

A szakmai zsűri Ádám Veronika akadémikus vezetésével több száz beérkezett pályamű közül választotta ki a három kutatónőt, akik jutalmul átvehették az összesen tizenegyezer eurós ösztöndíjakat.
Az alapítók célja, hogy támogassák a tudománnyal foglalkozó nők karrierjét, és példát állítsanak az új generációnak. Az elmúlt nyolc évben 25 magyar kutató részesült az elismerésben, a vállalat eddig közel százezer eurót osztott szét közöttük - írja a metropol.hu
A pénzösszeget, amit jutalmul kapnak, szabadon felhasználhatják, akár a kutatásaik továbbvitelére, akár a magánéletük és a kutatói karrierjük összehangolására.
A három kitüntetett között szerepelt Sándor Katalin farmológus, aki a népbetegségnek számító ízületi gyulladásos megbetegedéseket vizsgálja. A pirospaprika csípős anyagát (kapszaicin), és annak hatásait kutatja, annak reményében, hogy új lehetőségeket tár fel a gyulladáscsökkentés és a fájdalomcsillapítás terápiás területein.
Papp Mária belgyógyász, gasztroenterológus. A jelenleg még gyógyíthatatlan gyulladásos bélbetegségek kialakulásának okát kutatja, azok genetikai hátterének megismerésével foglalkozik. Az ő munkássága is hozzásegíthet a jövő terápiás módszereihez.
Végül, de nem utolsó sorban Kutasi Kinga részesült a kitüntetésben, aki fizikus a chipgyártásban, a sebgyógyászatban és a sterilizálásban is fontos szerepet játszó jelenségekkel, a gázkisülésekben végbemenő folyamatokkal foglalkozik.
Míg külföldön már több évtizedes hagyománnyal rendelkezik a program, addig nálunk először nyolc éve hirdették meg a kutatói ösztöndíjprogramot, az MTA fővédnökletével. Itthon minden évben olyan fiatal (30, 35 és 45 év alatti) tudós nők nyújthatják be pályázatukat, akik tudományos munkájukkal az élet- vagy az anyagtudományok valamely részterületének feltárásán fáradoznak, és magyar felsőoktatási kutatási intézményekben, illetve az MTA kutatóintézeteiben dolgoznak.